Franszyza
zwane klauzulą umowną postanowienie umowy ubezpieczenia przerzucające na ubezpieczonego część poniesionej szkody. Rozróżniamy dwie franszyzy:
- integralną (inaczej warunkową) – jeżeli ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekracza przyjętego w umowie minimum. Wysokość tego minimum może być oznaczona kwotowo albo jako procent sumy ubezpieczenia. Jeżeli szkoda jest wyższa od minimum, wówczas franszyzy integralnej nie stosuje się. Przykład z praktyki: umowa ubezpieczenia KL (kosztów leczenia), z tytułu której ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, jeżeli ich wysokość nie przekroczyła 10-20 euro.
- redukcyjną (inaczej bezwarunkową) – jeżeli ubezpieczyciel bez względu na wysokość szkody obniża odszkodowanie o część określoną w pieniądzu lub jako procent sumy ubezpieczenia. Uzasadnieniem franszyzy redukcyjnej jest potrzeba wyłączenia drobnych strat niezwiązanych ze szkodami losowymi, na przykład ubytki naturalne. W praktyce termin ten stosuje się jako synonim udziału własnego.